Proč používat opravdové pleny?

11.04.2014 22:44

Proč používat opravdové pleny, když si v každém obchodě mohu koupit jednorázové?

ZDRAVÍ

Základem zdravého přebalování do jakýchkoli plen je pravidelná výměna plen, tak aby dítě nebylo v mokru.
 
Proč jsou opravdové pleny zdravější alternativou?
 
1. Opravdové pleny jsou prodyšnější než jednorázové, dětská kůže v nich může lépe dýchat a méně se zapařuje.
2. Jednorázové pleny obsahují různé chemické složky, jako jsou absorbenty, lepidla, parfémy a další, zatímco opravdové pleny jsou textilní výrobek - jejich složení (povinně uváděné na každém výrobku) je jednoduché a bez chemie.
3. Existují výzkumy ukazující, že právě kvůli neprodyšnosti jednorázových plen je v nich vysoká teplota, zatímco opravdové pleny uchovávají fyziologickou teplotu. Vyšší teplota je přitom u chlapečků podezřívána z negativních dopadů na plodnost chlapců (přímý vztah je jen těžko prokazatelný) a zvyšuje intenzitu množení bakterií.
4. Někteří pediatři poukazují na možný vliv jednorázových plen na záněty močových cest dětí, hlavně holčiček. Absorbenty v jednorázových plenkách vážou na sebe i vlhkost ze sliznic, které tak vysychají a ztrácejí svou přirozenou obranyschopnost. Jednodušeji je pak napadají bakterie z trávicího traktu (např. e.coli), zvláště v případě, že dítě není včas přebalováno.
5. Opravdové pleny přispívají ke správnému vývoji kyčlí.
 

FINANČNÍ ÚSPORA

Pro pořízení opravdových plen hovoří i rodinný rozpočet. Podobně jako při pořízení jiného vybavení pro děti, například kočárku, i u opravdových plen se můžete rozhodovat mezi komfortnějším-dražším a jednodušším-levnějším řešením. Výše úspory pak závisí na vaší volbě. Jak vypadá rozdíl v zatížení rodinné kasy v případě pořízení nové výbavy opravdových plen "střední cenové kategorie", ukazuje následující tabulka. Počítáme přitom i s cenou praní (voda, energie, prací prášek).

 
I přes vyšší počáteční investici je tedy finanční úspora významná již u prvního dítěte, pro rodiny plánující více dětí je pak skutečně velká.
 
V naší tabulce přitom není zohledněna úspora pohonných hmot při cestách za nákupem balíků jednorázových plen za akční ceny, o času a námaze nemluvě. 
 

Ekologie

Ekologické argumenty pro opravdové pleny jsou jednoznačné: jedno dítě vyprodukuje při používání jednorázových plen po dobu dvou let až 1 tunu odpadu tvořeného nasáklými plenami. Tento odpad je velmi špatně spalitelný a rozkládá se cca 400 let. Proti této "umělé hoře" stojí plenková výbava, která se většinou vejde do větší tašky přes rameno, z textilních materiálů většinou dobře kompostovatelných.
 

Estetika

Moderní opravdové pleny kopírují módní trendy a předhánějí se v pestrosti barev a dezénů, elegantnosti střihů a příjemnosti použitých materiálů. Největším "problémem" v používání opravdových plen tak může být vybrat si ty nejhezčí :-)