Typy látkových plen

01.03.2020

Tápete v typech plen? Motá se vám hlava z termínů jako AIO, AI2, SIO, kalhotkovka, kapsovka, čtverec, vícevrstvá, svrchňáky.... Máte pocit, že řeči této prapodivné sekty nemůžete nikdy porozumět a raději sáhnete po jednorázové plence? Protože ty jsou přeci všecky stejné a stejně se používají? Nebojte se, není to vůbec tak složité, jak se na první pohled zdá! 

Ono se to má tak. Od každé plenky, jednorázové i látkové, chceme vlastně jen dvě věci. Aby toho co nejvíce nasála a aby potom nic nepropustila ven. Jednorázová plenka řeší savost výhradně chemií, díky které se tekutina mění v gel, a nepropustnost vrstvou igelitu.

Látkové plenky mají naproti tomu savou vrstvu z mnoha různých materiálů, nepropustnou vrstvu pak tvoří polyester s polyuretanovým zátěrem, tzv. PUL. Jedná se o materiál vodě nepropustný, přesto krásně prodyšný (jde o stejný princip, jako u nepromokavých funkčních membránových bund). A jde jen o to, jakým způsobem se tyto materiály spojí a nakombinují. 


AIO (All In One) - látková plenka "vše v jednom", nejkomfortnější z hlediska uživatelské přívětivosti. PUL i savá vrstva jsou zde spojeny dohromady, používá se stejně jednoduše jako jednorázová plenka, pere se vcelku. Výhodou je snadné použití, které je vykoupené vyšší cenou a o něco menší savostí oproti jiným typům látkových plen.

U klasické AIO plenky, kde je savé jádro sešité s nepromokavou vrstvou, je také nevýhoda delšího schnutí, proto Bamboolik u svých AIO plen používá systém kapsový, vkládací plenka se na praní a sušení může vyjmout (a díky tomu také, narozdíl od zbytku pleny, sušit v sušičce nebo třeba na topení). AI2 - vše ve dvou, někdy také zvaná SIO (snap in one, secvakni do jedné). Tato plenka je podobná AIO, používá se podobně snadno, ale po použití se savé jádro vycvakne a vypere jen to znečištěné, zatímco do PUL kalhotek nacvaknete čisté savé jádro a můžete je použít znovu. Výhodou AI2/SIO je stále ještě velmi snadné použití a nižší cena oproti AIO. Bamboolik má za to, že AI2 systém je ze všech nejvíce variabilní, skládáte ho dohromady vždy dle aktuální potřeby jako skládačku či lego. 


Kalhotková plenka - z látky ušité savé kalhotky, přes které se oblékají ještě PUL kalhotky. Výhodou je vysoká savost, nevýhodou vyšší cena a nutnost zapínat dvoje kalhotky (plenkové a PUL) přes sebe.

Kapsovka, kapsová plena - cokoliv, co má kapsu, která se vycpat dle potřeby, čímž se reguluje savost. Kapsová plena je ve své podstatě i Bamboolikova AIO plenka, tento systém nabízíme i u našich nočních plenek. Výhodou kapsové plenky oproti klasické AIO, kde je vkládací plenka všitá, je rychlejší schnutí (vkládačku můžete sušit v sušičce i na topení, a prázdná AIO kapsa pak na vzduchu uschne mnohem rychleji). Vkládačka - cokoliv, co zvyšuje savost, většinou obdélník hodně savého materiálu, může se použít do většiny typů plenek. Bamboolik má typů vkládacích plen celou řadu ve svém AI2 systému.


Čtverec - čtvercová plenka z dob vašeho dětství. Výhodou je velmi nízká cena, rychlé schnutí a u novorozenců dobré těsnění kolem nožiček, nevýhodou poměrně obtížná manipulace a nízká savost, která se dá zvýšit přidáním vkládaček. Ke čtvercové pleně je dobré použít snappi sponku, šikovné udělátko, které poskládanou plenku pěkně drží pohromadě. A přes to všecko oblečete PUL kalhotkyVícevrstvá plena - čtverec z více vrstev materiálu, bývá menší než klasický čtverec, ale díky moderním materiálům je savější a snazší na manipulaci. Je variabilní, dá se skládat do kalhotkového skladu pomocí snappi sponky nebo jen narovno. Opět je nutno celé balení pojistit PUL kalhotkami. Výhodou je nízká cena a rychlé schnutí, nevýhodou obtížnější manipulace.

Ještě stále si nejste jistí? Rády byste si vše osahali naživo, zkusili si přebalit panenku (nebo své miminko, pokud už nějaké máte) nebo chcete jen prodiskutovat klady a zápory všech systémů? Kontaktujte některou z našich látkových poradkyň a nechte si vše předvést!

Tento článek pro vás sepsala Bamboolikova látková poradkyně Lenka Toušková