Mýty o látkových plenách

18.03.2020

Slyšeli jste hrůzostrašné historky o tom, jak časově náročné a pracné je používání látkových plen? Děsíte se vyvařování, žehlení a manipulace s tělesnými produkty? Nic z toho už dávno neplatí! Přesto některé mýty o látkových plenách stále mezi lidmi přetrvávají. Pojďme se jim v tomto článku podívat na zoubek.

S látkovými plenami je mnoho práce
Nezkušenému uživateli plen (jakýchkoliv) se sice může používání látkových plen zdát pracnější, ve skutečnosti tomu tak vůbec není! Pokud nebudete používat jednorázové pleny, nebudete muset jako ostříž hlídat slevové akce, jezdit po supermarketech a tahat balíky jednorázových plen. Pokud jde o manipulaci, oba typy plen musíte nejprve sundat z dítěte a vyhodit do koše. Rozdíl je v tom, že jednorázovou plenku vyhodíte do koše na odpadky, jehož obsah každý den vynesete do popelnice, tu látkovou vyhodíte do koše na prádlo, jehož obsah každé 2-3 dny dáte do pračky. Obsah pračky přemístíte na sušák, případně dáte do sušičky a můžete používat znovu. V tomto ohledu není používání látkových plen oproti jednorázovým nijak náročnější.

Látkové pleny se musí namáčet, vyvařovat a žehlit
Moderní látkové pleny se namáčet nemusí! Naopak, skladují se na sucho. Plenky se perou na 60°, což je teplota dostačující k odstranění většiny bakterií, pro efektivnější odstranění skvrn můžete přidat předpírku. Moderní látkové pleny lze sušit v sušičce (kromě voděodolných svršků, které ale schnou natolik rychle, že sušička není třeba) a není nutné je žehlit.

Je to špinavá práce
Špinavou část vám velmi usnadní separační flísové pleny či jednorázové separační pleny. V nich zůstanou zachyceny hrubé nečistoty, které ze separační flísové plenky jednoduše vyklepete do WC či vyhodíte spolu s jednorázovou separační plenou. Pokud budou stolicí zasaženy také plena či svrchní kalhotky, doporučujeme je propláchnout pod sprchou. To je vše. A pokud máte pocit, že manipulace s jednorázovými plenami je čistá, vaše miminko vás jistě brzy vyvede z omylu. Tělesným produktům neuniknete v žádném případě.

Celé je to takové nehygienické
Např. Bamboolikovy pleny jsou vyrobeny převážně z bambusové viskózy, která má mnoho skvělých vlastností a jednou z nich je antibakteriálnost. Odbornými studiemi bylo prokázáno, že bambusová viskóza dokáže sama o sobě zlikvidovat téměř 75 % bakterií!1) Zbylé bakterie spolehlivě zničíte v pračce a pokud byste si tímto nebyli jisti, můžete jednou za čas přidat do praní dezinfekční prostředek, např. Sanytol.

Nebude miminku vedro, když má na sobě tolik vrstev látky?
Rozhodně ne větší, než v plence jednorázové. Moderní látkové pleny se vyrábí z certifikovaných materiálů (moderní umělá vlákna a především přírodní materiály - zejména bambus, konkrétně bambusová viskóza), které dětem zajišťují příjemnou teplotu, nejsou parfemované, bělené a neobsahují žádné chemikálie. Jsou prodyšné, čímž se snižuje riziko vzniku opruzenin a infekcí močových cest. Odborníci také diskutují o možném vlivu jednorázových (nepříliš prodyšných) plen na přehřívání pohlavních orgánů chlapců a na zvýšený výskyt gynekologických a urologických zánětů holčiček. Látkové pleny potom mohou napomoci těmto problémům předcházet.

Používání látkových plen není zase tak ekologické, protože se musí prát
Právě naopak! Jednorázové plenky tvoří obrovské množství odpadu, který končí na skládkách, nebo ve spalovnách. Odhaduje se, že jedno dítě během svého plenkového období vyprodukuje přibližně tunu těžko rozložitelného odpadu. Látkové plenky oproti tomu životní prostředí zatěžují zcela minimálně, a to již ve stadiu své výroby.

Přebalení do látkové pleny je složité
Tady záleží, jakou látkovou plenku si vyberete. Používání All In One (AIO, vše v jednom) látkových plenek je svou jednoduchosti naprosto srovnatelné s plenkami jednorázovými, All In Two (AI2) také není o moc složitější, pokud si vše připravíte předem. Stejně jako jednorázové plenky se i moderní látkové zapínají na suché zipy, eventuálně na patentky. Manipulace s nimi je velice snadná a zvládne ji každý. Odměnou vám bude mnohem lepší těsnění plenky, které oceníte zejména v období řídké kojenecké stolice.

Látkové pleny se musí přebalovat po každém počůrání
Zde je dobré říct, že časté přebalování obecně lze jenom doporučit, je to nejlepší způsob, jak předcházet opruzeninám. A to bez ohledu na to, jaký typ plen používáte. Pokud by vašemu děťátku pocit mokra po počůrání vadil, vyřešíte to buď použitím flísové separační pleny nebo tím, že si rovnou vyberete plenu s flísovou úpravou (AIO flís či noční kalhotková plena).

Moderní látkové pleny jsou drahé
Oproti tomu, co celkem utratíte za jednorázové plenky, rozhodně ne! Pokud budete po celou dobu plenkového období používat látkové plenky, ušetříte desetitisíce.


Dítě omezuje velký balík látky v pohybu
Celé generace byly vychovávány v látkových plenách a určitě nejsou, nebyly a ani nebudou zaostalejší v pohybu než děti se štíhlou jednorázovou plenou. Ze zkušeností látkujících maminek plyne, že na motorický vývoj dítěte nemá plena žádný vliv. Naopak, velké balení může mnohdy napomoct správnému vývoji kyčlí (kdy ortopedové často doporučují preventivně balit miminka tzv. široce).


Látkové pleny jsou moc alternativní
Mezi rodiče používající látkové plenky patří široké spektrum maminek a nedá se rozhodně říci, že by látkové pleny používaly výhradně přírodně založené ženy. Moderní látkové pleny jsou pro každého, neboť nabízejí levnější, zdravější, ekologičtější a v neposlední řadě také estetičtější variantu látkových plen bez toho, že by své uživatele (jak rodiče, tak děti) jakkoliv omezovaly.