Jednorázové vs. látkové pleny (Bamboolik)

18.03.2020

Zajímá vás, jaké mají látkové pleny výhody a nevýhody oproti plenám jednorázovým? V tomto článku najdete přehledné shrnutí. Podrobnější informace se dozvíte v tematicky zaměřených článcích (viz odkazy dále v textu). Výhod látkových plen je totiž tolik, že se do jednoho článku nevejdou

Plusy:

+ Látkové pleny jsou finančně výhodnější. Plánujete-li dvě či více dětí, ušetříte desetitisíce korun. A to není zanedbatelná částka. Přehledné tabulky o tom, kolik ušetříte s jednotlivými Bamboolikovými plenkovými sadami, najdete také v sekci Ekonomika.

+ Látkové pleny jsou ekologičtější. Jedna tuna těžko rozložitelného odpadu na jedno dítě (za celé plenkové období) hovoří za vše. Vynásobte si to číslem 100 000, což je průměrný počet dětí ročně narozený v ČR a vyjde vám z toho pořádná skládka.

+ Látkové pleny jsou pro vaše miminko zdravější. Používáním látkových plenek významně snižujete riziko vzniku plenkové dermatitidy neboli opruzenin a riziko vzniku infekčních zánětů.

+ Díky gumičkám kolem pasu a nožiček (a Bamboolikovým skvělým křidélkům kolem nožiček) látkové pleny těsní mnohem lépe, než pleny jednorázové. To oceníte zejména v prvních měsících u stolice plně kojených dětí.

+ Látkové pleny jsou mnohem hezčí!

Mínusy:

- Látkové pleny se musí prát. Nicméně, upřímně.... Kolik času vám zabere vyklopit kýbl se špinavými plenami do pračky a pračku zapnout? Ano, někdy může chvíli trvat plenku očistit předtím, než ji dáte do skladovacího kýblu či pytle. Pokud ale používáte separační pleny (flísové či jednorázové), tento úkon se výrazně zjednoduší. Další práce je se sušením plenek, která vám opět významně ubude, pokud jste šťastnými majiteli sušičky na prádlo. Navíc i s jednorázovými plenami je práce, musíte je koupit, donést domů a posléze každý den vynést pytel špinavých plen do popelnice (nebo si pořídit poměrně nákladný speciální koš na pleny).

- Někomu může vadit větší kontakt s tělesnými produkty. K tomu je vhodné podotknout, že s těmi ale přijdete do styku i u jednorázových plen, neboť i jednorázovou pokakanou plenku je nutné ze zadečku sundat, zadeček očistit, plenku zabalit a vyhodit do koše. Navíc umělé odéry linoucí se z parfémovaných jednorázových plen mohou leckdy způsobit větší nepohodlí v nose než zápach samotných tělesných tekutin.

- Některé látkové pleny jsou o něco složitější na přebalování (vícevrstvé či klasické čtvercové pleny). To je snadno řešitelné tím, že si vyberete sadu složenou z All In One plenek, které se oblékají úplně stejně jako jednorázové. Také All In Two (AI2) plenky se aplikují velmi podobně.

- Pro někoho může být problém vyšší vstupní investice látkových plen. Ve výsledku nicméně spoustu peněz ušetříte! Jak jsme to spočítali? Klikněte! Navíc Bamboolik usilovně pracuje na řešení i tohoto problému.

- Cestování někam, kde není pračka, na dobu delší než pár dní, je problém. Nicméně při vašem rozhodování by nemělo hrát roli pár týdnů dovolené. A i zde se Bamboolik snaží nalézt pro vás řešení!

Na závěr přehledná tabulka pro milovníky statistik: 

Závěrem: používání látkových plen je velmi snadné a ... krásné! Přesvědčte se sami: